Lesson Plan


                                                                                                                                                              SEKOLAH KEBANGSAAN DATO’ YAHYA SUBBAN
2011

RANCANGAN MINGGUAN PENDIDIKAN JASMANI DAN KESIHATAN



   MINGGU :
   16/08-20/08/2011


HARI

KELAS

WAKTU

SUBJEK

TAJUK

SUB-TAJUK
ISNIN
16/08
6A
6C
6M
7.45-8.45
8.45-9.45
9.45-1045
PJK
PJK
PJK

KESUKANAN

Makanan Kesihatan Untuk Menjauhi Penyakit
SELASA
17/08
6D

5A
5C

5C
7.45-8.45

8.45-9.45
9.45-1045

11.05-12.05
PJK

PJK
PJK

PS
SDA

KESUKANAN
KESUKANAN
Pengurusan diri
SDA

Makanan Bervitamin Semasa Latihan & Sukan
RABU
18/08
5M
5D
7.45-8.45
8.45-9.45
PJK
PJK

KESUKANAN
Pengurusan Diri

Makanan Bervitamin Semasa Latihan & Bersukan
KHAMIS
19/08
4A
4C
4D
7.45-8.45
8.45-9.45
9.45-1045
PJK
PJK
PJK

KESUKANAN
Pengurusan

Pemakanan Berkhasiat Untuk Kesihatan
JUMAAT
20/08

4M

8.15-9.15

PJK

SDA

SDA












SEKOLAH KEBANGSAAN DATO’ YAHYA SUBBAN
2011
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI
MINGGU:                                                             HARI:      RABU                                     TARIKH:   11/08/2010
T.P. 3        :  KESUKANAN                                                                                                   Tahun     : 6A/6C 7.45-8.45/8.45-9.45 AM (60 minit) 
 Tajuk       :  PENGURUSAN DIRI                                                         
Sub-tajuk :  MAKANAN KESIHATAN UNTUK MENJAUHI PENYAKIT                          
Hasil Pembelajaran : 
  • Murid dapat mengawal  pergerakan kotak mengikut  rentak muzik  dengan baik ketika bermain permainan ‘Kotak Beracun’ (psikomotor)
  • Murid dapat  menjawab soalan yang berkaitan dengan jenis sayuran dan buahan yang baik untuk kesihatan tubuh badan  yang terdapat di dalam kotak semasa melakukan aktiviti  (kognitif)
  • Mempamerkan rasa seronok ketika beraktiviti dalam permainan kecil  (afektif)
Pengalaman sedia ada:    Murid telah mempelajari tentang pemakanan semasa berada di tahun  5
Nilai          :             Bertanggungjawab                
ABM          :            1.Kotak Beracun yang mengandungi  soalan                  4. Kad Imbasan
2.Carta sayuran dan buahan
PERKARA
ISI/AKTIVITI
STRATEGI P&P
CATATAN/
ORGANISASI

Set induksi

(10 minit)
Mobiliti
*       Aktiviti ‘Meneka Carta ’
*       Guru menunjukkan carta yang mengandungi gambar sayur dan buah  kepada murid dan meminta murid meneka akan carta/ gambar yang terdapat di dalamnya.
*       Murid meneka gambar/carta.
*       Guru mengaitkan aktiviti dengan tajuk pelajaran yang di ajar.
Teori Kecerdasan Pelbagai (TKP)
1. Visual-Spatial
        (ruang)
2.scanning    
3. Interpersonal
TKP
1.Interapersonal
2.verbal linguistik

Rujuk carta
Langkah 1
Perkembangan/
gerak  kerja kelas/ kemahiran
(25 minit)
Pelajar diberikan penerangan tentang ‘vitamin A,B,C,D,E,K & fungsi’  oleh guru
Ø  Murid bersoal jawab dengan guru.
Ø  Perbincangan secara kelas.

Guru menunjukkan kad imbasan tentang jenis-jenis sayuran dan murid menamai buah-buahan tempatan yang berkhasiat
Ø  Murid melakukan sumbangsaran
Ø  Murid member jawapan
TKP
1.Visual-spatial
2. kinestetik 
murid
*     *      *     *
*     *      *    *
*     *     *
*     *

0  guru
Langkah 2
Kemuncak
     (pengayaan)
(15 minit)
‘Kotak Beracun’
Ø  Murid berada di dalam bulatan.
Ø  Terdapat kertas di dalam kotak yang mempunyai soalan berkaitan dengan jenis sayur dan buah-buahan.
Ø  Murid akan menghantar kotak ke rakan bersebelahan dengan berhati-hati mengikut iringan muzik.
Ø  Muzik akan diberhentikan.Murid yang bertuah(kotak tersebut berada di tangan murid ketika muzik berhenti)akan mencabut kertas tersebut dan menjawab soalan yang terdapat di dalamnya.
Ø  Sekiranya gagal menjawab,pelajar itu akan di denda.
TKP
1. Kinestatik
2. Intrapersonal
3. Visual-spatial

*     *
*
*
*
*       *
Arah putaran kotak
mengikut rentak muzik
Penutup
pengukuhan
(10 minit )
Membuat latihan di dalam lembaran kerja
Perbincangan kelas

Ø  soal jawab
1.Memberitahu jenis sayur-sayuran  yang diperlukan dalam tubuh badan
2.Menamakan buah-buahan tempatan yang berkhasiat untuk tubuh badan
3 Menulis di dalam buku tulis
TKP
1. Kinestatik
2. Intrapersonal
3. Logik-matematik

BCB
(Belajar cara belajar)
v

v
GURU
v

v  MURID
3. Radio Kaset                      



 IMPAK :
      6A:     /    pelajar dapat  menyatakan sekurang-kurangnya 10 jenis sayuran dan buah yang berkhasiat yang diperlukan di dalam badan dengan betul.
    6C:    /    pelajar dapat  menyatakan sekurang-kurangnya 7 jenis sayuran dan buah yang berkhasiat yang diperlukan di dalam badan dengan betul.





SEKOLAH KEBANGSAAN DATO’ YAHYA SUBBAN
2011
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI
MINGGU:                                                             HARI:      ISNIN                                     TARIKH:   16/08/2010
T.P. 3        :  KESUKANAN                                                                                                   Tahun     : 6M  9.45-10.45 AM (60 minit) 
 Tajuk       :  PENGURUSAN DIRI                                                         
Sub-tajuk :  MAKANAN KESIHATAN UNTUK MENJAUHI PENYAKIT                          
Hasil Pembelajaran : 
  • Murid dapat mengawal  pergerakan kotak mengikut  rentak muzik  dengan baik ketika bermain permainan ‘Kotak Beracun’ (psikomotor)
  • Murid dapat  menjawab soalan yang berkaitan dengan jenis sayuran dan buahan yang baik untuk kesihatan tubuh badan  yang terdapat di dalam kotak semasa melakukan aktiviti  (kognitif)
  • Mempamerkan rasa seronok ketika beraktiviti dalam permainan kecil  (afektif)
Pengalaman sedia ada:    Murid telah mempelajari tentang pemakanan semasa berada di tahun  5
Nilai          :             Bertanggungjawab                
ABM          :            1.Kotak Beracun yang mengandungi  soalan                  4. Kad Imbasan
2.Carta sayuran dan buahan
3. Radio Kaset                      
PERKARA
ISI/AKTIVITI
STRATEGI P&P
CATATAN/ORGANISASI

Set induksi

(10 minit)
Mobiliti
*       Aktiviti ‘Meneka Carta ’
*       Guru menunjukkan carta yang mengandungi gambar sayur dan buah  kepada murid dan meminta murid meneka akan carta/ gambar yang terdapat di dalamnya.
*       Murid meneka gambar/carta.
*       Guru mengaitkan aktiviti dengan tajuk pelajaran yang di ajar.
Teori Kecerdasan Pelbagai (TKP)
1. Visual-Spatial
        (ruang)
2.scanning    
3. Interpersonal
TKP
1.Interapersonal
2.verbal linguistik

Rujuk carta
Langkah 1
Perkembangan/
gerak  kerja kelas/ kemahiran
(25 minit)
Pelajar diberikan penerangan tentang ‘vitamin A,B,C,D,E,K & fungsi’  oleh guru
Ø  Murid bersoal jawab dengan guru.
Ø  Perbincangan secara kelas.

Guru menunjukkan kad imbasan tentang jenis-jenis sayuran dan murid menamai buah-buahan tempatan yang berkhasiat
Ø  Murid melakukan sumbangsaran
Ø  Murid member jawapan
TKP
1.Visual-spatial
2. kinestetik 
murid
*     *      *     *
*     *      *    *
*     *     *
*     *

0  guru
Langkah 2
Kemuncak
     (pengayaan)
(15 minit)
‘Kotak Beracun’
Ø  Murid berada di dalam bulatan.
Ø  Terdapat kertas di dalam kotak yang mempunyai soalan berkaitan dengan jenis sayur dan buah-buahan.
Ø  Murid akan menghantar kotak ke rakan bersebelahan dengan berhati-hati mengikut iringan muzik.
Ø  Muzik akan diberhentikan.Murid yang bertuah(kotak tersebut berada di tangan murid ketika muzik berhenti)akan mencabut kertas tersebut dan menjawab soalan yang terdapat di dalamnya.
Ø  Sekiranya gagal menjawab,pelajar itu akan di denda.
TKP
1. Kinestatik
2. Intrapersonal
3. Visual-spatial

*     *
*
*
*
*       *
Arah putaran kotak
mengikut rentak muzik
Penutup
pengukuhan
(10 minit )
Membuat latihan di dalam lembaran kerja
Perbincangan kelas

Ø  soal jawab
1.Memberitahu jenis sayur-sayuran  yang diperlukan dalam tubuh badan
2.Menamakan buah-buahan tempatan yang berkhasiat untuk tubuh badan
3 Menulis di dalam buku tulis
TKP
1. Kinestatik
2. Intrapersonal
3. Logik-matematik

BCB
(Belajar cara belajar)
v

v
GURU
v

v  MURID



 IMPAK :
      6M:     /    pelajar dapat  menyatakan sekurang-kurangnya  5 jenis sayuran dan buah yang berkhasiat yang diperlukan di dalam badan dengan betul.








SEKOLAH KEBANGSAAN DATO’ YAHYA SUBBAN

2011
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI
MINGGU:                                                                HARI:      SELASA                                 TARIKH:   17/08/2010
T.P. 3        :  KESUKANAN                                                                                                   Tahun     : 5A/5C 8.45-9.45/9.45-10.45 AM (60 minit) 
 Tajuk       :  PENGURUSAN DIRI                                                          
Sub-tajuk :  MAKANAN BERVITAMIN SEMASA LATIHAN & BERSUKAN                   
Hasil Pembelajaran : 
  • Murid dapat mengawal  pergerakan kotak mengikut rentak muzik  dengan baik ketika bermain permainan ‘Kotak Beracun’ (psikomotor)
  • Murid dapat  menjawab soalan yang berkaitan dengan fungsi vitamin yang terdapat di dalam kotak semasa melakukan aktiviti  (kognitif)
  • Mempamerkan rasa seronok ketika beraktiviti dalam permainan kecil  (afektif)
Pengalaman sedia ada:    Murid telah mempelajari tentang pemakanan semasa berada di tahun 3 & 4
Nilai          :             Bertanggungjawab                
ABM          :            1.Kotak Beracun yang mengandungi soalan                   4. Kad Imbasan
2.Carta fungsi vitamin
3. Radio Kaset                      
PERKARA
ISI/AKTIVITI
STRATEGI P&P
CATATAN/
ORGANISASI

Set induksi

(10 minit)
Mobiliti
*       Aktiviti ‘Meneka Carta Vitamin ’
*       Guru menunjukkan carta yang mengandungi fungsi vitamin kepada murid dan meminta murid meneka akan carta/ gambar yang terdapat di dalamnya.
*       Murid meneka gambar/carta.
*       Guru mengaitkan aktiviti dengan tajuk pelajaran yang di ajar.
Teori Kecerdasan Pelbagai (TKP)
1. Visual-Spatial
        (ruang)
2.scanning    
3. Interpersonal
TKP
1.Interapersonal
2.verbal linguistik

Rujuk carta
Langkah 1
Perkembangan/
gerak  kerja kelas/ kemahiran
(25 minit)
Pelajar diberikan penerangan tentang ‘vitamin A,B,C,D,E,K & fungsi’  oleh guru
Ø  Murid bersoal jawab dengan guru.
Ø  Perbincangan secara kelas.

Guru menunjukkan kad imbasan tentang akibat kurangnya pengambilan vitamin dalam badan.
Ø  Murid melakukan sumbangsaran
Ø  Murid member jawapan
TKP
1.Visual-spatial
2. kinestetik 
murid
*     *      *     *
*     *      *    *
*     *     *
*     *

0  guru
Langkah 2
Kemuncak
     (pengayaan)
(15 minit)
‘Kotak Beracun’
Ø  Murid berada di dalam bulatan.
Ø  Terdapat kertas di dalam kotak yang mempunyai soalan berkaitan dengan fungsi vitamin.
Ø  Murid akan menghantar kotak ke rakan bersebelahan dengan berhati-hati mengikut iringan muzik.
Ø  Muzik akan diberhentikan.Murid yang bertuah(kotak tersebut berada di tangan murid ketika muzik berhenti)akan mencabut kertas tersebut dan menjawab soalan yang terdapat di dalamnya.
Ø  Sekiranya gagal menjawab,pelajar itu akan di denda.
TKP
1. Kinestatik
2. Intrapersonal
3. Visual-spatial

*     *
*
*
*
*       *
Arah putaran kotak
mengikut rentak muzik
Penutup
pengukuhan
(10 minit )
Membuat latihan di dalam lembaran kerja
Perbincangan kelas

Ø  soal jawab
1.Memberitahu fungsi vitamin yang diperlukan dalam tubuh badan
2.Menyatakan penyakit akibat kekurangan vitamin dalam tubuh badan.
3. menghantar lembaran kerja individu
TKP
1. Kinestatik
2. Intrapersonal
3. Logik-matematik

BCB
(Belajar cara belajar)
v

v
GURU
v

v  MURID



IMPAK :

5A:     /     pelajar dapat  menyatakan sekurang-kurangnya 6 fungsi vitamin yang diperlukan di dalam badan dengan betul.
5C:     /     pelajar dapat  menyatakan sekurang-kurangnya 4 fungsi vitamin yang diperlukan di dalam badan dengan betul.





SEKOLAH KEBANGSAAN DATO’ YAHYA SUBBAN
2011
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI
MINGGU:                                                                HARI:      RABU                                     TARIKH:   18/08/2010
T.P. 3        :  KESUKANAN                                                                                                   Tahun     : 5M/5D 7.45-8.45/8.45-9.45 AM (60 minit) 
 Tajuk       :  PENGURUSAN DIRI                                                         
Sub-tajuk :  MAKANAN BERVITAMIN SEMASA LATIHAN & BERSUKAN                   
Hasil Pembelajaran : 
  • Murid dapat mengawal  pergerakan kotak mengikut rentak muzik  dengan baik ketika bermain permainan ‘Kotak Beracun’ (psikomotor)
  • Murid dapat  menjawab soalan yang berkaitan dengan fungsi vitamin yang terdapat di dalam kotak semasa melakukan aktiviti  (kognitif)
  • Mempamerkan rasa seronok ketika beraktiviti dalam permainan kecil  (afektif)
Pengalaman sedia ada:    Murid telah mempelajari tentang pemakanan semasa berada di tahun 3 & 4
Nilai          :             Bertanggungjawab                
ABM          :            1.Kotak Beracun yang mengandungi soalan                   4. Kad Imbasan
2.Carta fungsi vitamin
3. Radio Kaset                      

PERKARA
ISI/AKTIVITI
STRATEGI P&P
CATATAN/ORGANISASI

Set induksi

(10 minit)
Mobiliti
*       Aktiviti ‘Meneka Carta Vitamin ’
*       Guru menunjukkan carta yang mengandungi fungsi vitamin kepada murid dan meminta murid meneka akan carta/ gambar yang terdapat di dalamnya.
*       Murid meneka gambar/carta.
*       Guru mengaitkan aktiviti dengan tajuk pelajaran yang di ajar.
Teori Kecerdasan Pelbagai (TKP)
1. Visual-Spatial
        (ruang)
2.scanning    
3. Interpersonal
TKP
1.Interapersonal
2.verbal linguistik

Rujuk carta
Langkah 1
Perkembangan/
gerak  kerja kelas/ kemahiran
(25 minit)
Pelajar diberikan penerangan tentang ‘vitamin A,B,C,D,E,K & fungsi’  oleh guru
Ø  Murid bersoal jawab dengan guru.
Ø  Perbincangan secara kelas.

Guru menunjukkan kad imbasan tentang akibat kurangnya pengambilan vitamin dalam badan.
Ø  Murid melakukan sumbangsaran
Ø  Murid member jawapan
TKP
1.Visual-spatial
2. kinestetik 
                     murid
                *     *      *     *
              *     *      *    *
                  *     *     *  
                     *     *

                      0  guru
Langkah 2
Kemuncak
     (pengayaan)
(15 minit)
‘Kotak Beracun’
Ø  Murid berada di dalam bulatan.
Ø  Terdapat kertas di dalam kotak yang mempunyai soalan berkaitan dengan fungsi vitamin.
Ø  Murid akan menghantar kotak ke rakan bersebelahan dengan berhati-hati mengikut iringan muzik.
Ø  Muzik akan diberhentikan.Murid yang bertuah(kotak tersebut berada di tangan murid ketika muzik berhenti)akan mencabut kertas tersebut dan menjawab soalan yang terdapat di dalamnya.
Ø  Sekiranya gagal menjawab,pelajar itu akan di denda.
TKP
1. Kinestatik
2. Intrapersonal
3. Visual-spatial
                     
*     *
*
*
*
*       *
Arah putaran kotak
mengikut rentak muzik
Penutup
pengukuhan
(10 minit )
Membuat latihan di dalam lembaran kerja
Perbincangan kelas

Ø  soal jawab
1.Memberitahu fungsi vitamin yang diperlukan dalam tubuh badan
2.Menyatakan penyakit akibat kekurangan vitamin dalam tubuh badan.
3. menghantar lembaran kerja individu
TKP
1. Kinestatik
2. Intrapersonal
3. Logik-matematik

BCB
(Belajar cara belajar)
v   

v
GURU
v

v  MURID

Copyright@AziraNazraOwnOnly